Təzə kəsilmiş ətin istehlakı çox vaxt zərərli ola bilər, çünki bakteriyalar hələ də bu ətlərdə aktiv ola və sağlamlıq problemlərinə səbəb ola bilər. Ət düzgün saxlanmazsa, bakteriyaların böyüməsi sürətlənir və qida zəhərlənməsinə səbəb ola bilər. Odur ki, təzə kəsilmiş əti istehlak edərkən diqqətli olmaq və düzgün bişirmək vacibdir.
Cumhuriyyet.az e-saglam.az-a istinadən xəbər verir ki, təzə kəsilmiş ətin istehlakı bəzi hallarda sağlamlıq üçün riskli ola bilər. Ətin kəsildikdən dərhal sonra istehlakı zamanı aşağıdakı məqamlara diqqət yetirmək vacibdir:
Bakterial çirklənmə riski: Ət kəsildikdən sonra bakteriyaların inkişafı üçün əlverişli mühitə malikdir. Əgər ət düzgün saxlanmaz və ya kifayət qədər bişirilməzsə, qida zəhərlənməsinə səbəb ola biləcək bakteriyalar (məsələn, Salmonella, E. coli) çoxala bilər.
Düzgün saxlanma və gigiyena: Ətin kəsildikdən sonra tez bir zamanda soyudulması və gigiyenik şəraitdə saxlanması vacibdir. Ətin çirkli su ilə yuyulması və ya kifayət qədər bişirilməməsi bağırsaq infeksiyalarına səbəb ola bilər.
Bişirmə prosesi: Təzə kəsilmiş ət tam bişirilməlidir ki, potensial zərərli mikroorqanizmlər məhv edilsin. Çiy və ya az bişmiş ət istehlakı qida zəhərlənməsi riskini artırır.
Həzm problemləri: Bəzi insanlar təzə kəsilmiş əti istehlak etdikdə həzm problemləri, məsələn, mədə ağrısı, qaz, şişkinlik, ishal və ya qəbizlik kimi problemlərlə üzləşə bilərlər.
Piylənmə və ürək-damar xəstəlikləri riski: Həddindən artıq miqdarda ət istehlakı artıq kalori qəbuluna və çəki artımına səbəb ola bilər. Bu da piylənmə və ürək-damar xəstəlikləri riskini artırır.
Böyrək problemləri və podaqra: Həddindən artıq protein qəbulu böyrəklərə əlavə gərginlik yarada bilər və onların fəaliyyətinə təsir göstərə bilər.
Qida zəhərlənməsi: Ətin düzgün saxlanmaması və ya kifayət qədər bişirilməməsi nəticəsində qida zəhərlənməsi baş verə bilər.
Bu səbəblərdən, təzə kəsilmiş ət istehlak edərkən gigiyena qaydalarına diqqət yetirmək, əti düzgün saxlamaq və yaxşı bişirmək vacibdir. Əgər siz mütləq təzə kəsilmiş ət istehlak etmək istəyirsinizsə, onun etibarlı mənbələrdən alınmasına və gigiyena qaydalarına əməl olunmasına diqqət yetirməlisiniz.